Thursday, 26 September 2013

Nazarköy Boncukları

Yolunuz Izmir Kemalpaşa'ya düşerse Nazarköy'e uğramayı ihmal etmeyin. Incik boncuk seviyorsanız bu şirin köy tam sizlik. Ben yazın gitme imkanı bulabildim 40 derece sıcakta! Buna rağmen güzeldi...
 Canayakın insanları, samimi atmosferi olan bir köy...Köşede oturmuş kütür kütür badem salatalık yiyen birkaç genç kadın hemen bize de ikram etti... Salatalıkları yetiştirip satan adam ise hiç ilaçlamadığını söyledi. Gerçekten nefisti. Dışarısı o kadar sıcakken içeride ocaklarda, boncuk yapmak için ter döken ustaların sabrına hayret etmemek mümkün değildi. Biz -ay çok sıcak- diye şikayet ederken onlar saatlerce ocak başında ter döküyorlar...
Tabii ki elim boş dönmedim. Sonradan neden daha fazla almadım diye hayıflandığım boncuklarım... Neyse bir daha gitmek için bahane olsun. :) 
Bugün boncuklardan göründüler bana...Bakmak bile mutlu etti aslında ama ben yine de bakmakla kalmayıp,
içlerinden çiçek şeklinde olanlarını seçip, düz beyaz saksımı süsledim.Bu da Nazarköy hatıralarından biri. Şeker bir teyzeden satın aldım.
Vee çanlar kimin için çalıyor! Bu da Nazarköy ganimetlerinden. Bahçe kapısına astım, açıp kapattıkça cıngıldasınlar gari! 

Rengârenk günler dilerim...

4 comments:

 1. Gerçekten ne kadar çok emek veriliyor o herbir boncuğa değil mi... başka yerlerden satın alırken bu hiç aklıma gelmiyor, hatta fazla alınca pazarlık ediyorum ya.... ne kötü :(
  Şu bahçedeki küçük evin çok şeker de ben senin tarafı çok merak ediyorum, göstermeyecek misiiin :(
  Şu çıngıraklardan bir türlü bulamadım, sonunda en yakındaki ahıra dalacağım :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. İlahi Banu Hanim, güldürdünüz beni, cok yasayin :)
   O cingiraklari ben de cok aradim, Kaş pazarinda oluyormus ( cuma günleriydi galiba ve ben kacirmistirm ), o taraflara giden tanidiklariniz olursa ismarlayin. Ben bunlara Nazarköy'de rastladim ve tabii atladim hemen...umarim ahirlara dalmadan bulursunuz, sevgiler... :))

   Delete
 2. Bakması ,oynaması bile güzel boncuklarla dimi :))Bu arada bütün Hollanda kıskanır uygularmış senin çıngıraklı kapıyı :))) güle güle kullanın arkadaşım :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. evet Serpilim boncuklarla oynama gunu ilan ettim, iyi de oldu :)

   Delete

Popüler Yayınlar